Netgate SG-1000 microFirewall

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - micsociet

Pages: [1]
1
Turkish / Pfsense 2.4.2 Release p1 System Crash
« on: February 14, 2018, 03:34:40 am »
Merhaba,

Fiziki bir makinede pfsense 2.4.2 sürüm firewall kullanmaktayız. Makine gün içerisinde kendini resetlemektedir. Resetledikten sonra crash reportu gösteriyor ek olarak txt dosyası seklinde konuya eklenmiştir. Sistem özellikleri aşağıdaki gibidir. Sistem performans kullanımıda resim olarak gönderilmiştir. Aynı durumla karşılaşan arkadaşlar ne yapılması gerektiği hakkında tecrübelerini paylaşabilir mi ?

Islemci;
Intel(R) Pentium(R) D CPU 2.80GHz2 CPU

Bellek
3283 MiB

Disk
60 GB SSD


2
Turkish / Pfsense VDSL Yapılandırması Hakkında
« on: April 18, 2017, 03:43:09 am »
Merhaba,

ASUS DSL-AC52U modelinde bir modeme sahibim. İnternet hizmeti olarak VDSL Superonline hizmetinden yararlanıyoruz. Pfsense wan interface üzerinde VDSL bilgilerimin girişini sağladım ve modemi bridge mode aldım. İnternete çıkış sağlayamıyorum. Yapmam gereken yapılandırma ayarları hakkında yardımcı olabilir misiniz?

3
Turkish / Online oyun engelleme işlemi hakkında
« on: August 01, 2016, 11:24:17 am »
Merhaba,

Şirketimizde online oyun oynanmaması üzerinde pfsense üzerinde oyun clientlerini engellemek üzere kural oluşturmak istiyorum. Bir kaç online oyunun portunu internet üzerinden buldum. Kurallara portlarını block olarak ekledim fakat oyunun clientini açtığım zaman sunucuya bağlanıp çok rahat güncellemesini alabiliyor. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz ? Nasıl bir kısıtlama yapabilirim ?

4
Turkish / OpenVPN Access Server bağlantı sorunu
« on: July 26, 2016, 03:01:43 pm »
Merhaba,

Pfsense en güncel sürümü olan 3.1 p5 sürümünü kullanmaktayız. OpenVPN sanal makine citrix üzerinde kurulu. VPN e client olarak ulaşabiliyoruz fakat başka bir dış ip üzerinden bağlanmaya çalıştığımızda bağlantı kuramıyoruz. NAT ayarlamaları 1194 portu ve 443 portu openvpn sunucusu ve pfsense sunucusunda yönlendirmeleri yapılmıştır. Başka bir firma üzerinde aynı sistem kurulu ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Aynı sistemi ofisimizde denediğimizde bir türlü bağlanamıyoruz. Ayarlamalar bire bir ve uygun şekilde yapılmıştır. System report üzerinde gelen dış ip ve port engelli olarak görünmektedir. Hiçbir şekilde engellemesi için kural bulunmamaktadır. Portların açık olup olmadığını test ettiğimde ise 443 portu açık 1194 portu kapalı olarak görünmektedir. 1194 portu açık olduğunda ise 443 portu kapalı olarak görünmektedir. Pfsense web arayüzünü 80 yani http portuna yönlendirmesini yaptım sonuç yine aynı. Bir türlü işin içinden çıkamadım yardımcı olabilir misiniz? 3.1 p5 sürümünde kronik bir sorun mu bulunmaktadır bu konu ile ilgili ? Pfsense üzerine openvpn kurduğumda ise lan üzerinden bile çıkış sağlayamadım. PFsense üzerinde sorun yaşadığımdan dolayı sanal sunucuya kurmayı denedim. Sonuç yukarıdaki gibidir.

5
Turkish / Websitelere erişim sorunu
« on: February 26, 2016, 08:58:53 am »
Merhaba

Pfsense 2.2.6 64 bit sürüm firewall şirketimiz bünyesinde mevcuttur. Ağ ayarları olarak 1 wan 3 lan olarak tanımlanmıştır. Lan özelllikleri kullanıcılar,ip telefonlar, sunucular olarak ayarlıdır. Şirketimizde firewalla dahil olmayan ayrı bir hat daha vardır. Websitelerimizin dahil olduğu hosting ipsine 3 gün önceden erişebiliyorken şuanda ne ftp olarak ne hosting cpanel üzerinden nede tarayıcı üzerinden erişim mümkün değil. Hosting firmasının websitesine erişim sağlayarak kullanıcı giriş işlemlerimi yapabiliyorum lakin hosting whm üzerinden bağlantı sağlayamıyorum. Opera turbo özelliği ile sitelere ve whm üzerinden erişim yapabiliyorum. Pfsense tarafından log kısmına baktığımda sunucu ipsini engellemiş olarak görmekteyim. Kurallar kısmında sunucu ip adresini engelleyecek bir kural oluşturulmamıştır. Firewalle dahil olmayan hat üzerinden ftp ve sitelere erişim yapabiliyorum herhangi bir sorun yaşamıyorum dahil olmayan hat kısmında. Firewall kısmına sunucu ipsini engellememek için kural yazmama ragmen halen engellenmektedir. Sunucu tarafındaki yetkili servis ile görüştüm kendilerinden kaynaklanan herhangi bir sorun olmadığını dile getirdiler. Sorunu çözmekte zorlandığımdan dolayı yardım için forumdaki tecrübeli kişilere durumu bildirmekteyim. Yardımcı olabilecek olan varsa eğer çok memnun olurum.

İyi forumlar dilerim.

Dip not: İnternet hizmetini TTNET ten alıyoruz. Konuyu kendileri ile görüşmedim. Engelleme kısmı ttnet tarafından kaynaklı olabilir mi ?

6
Turkish / Site erişim sorunu
« on: October 01, 2015, 05:29:54 am »
Merhaba,

Pfsense 2.2.3 versiyonu sistemimizde yüklü. Sorunum ise google,facebook,ccn vs sitelere girer iken garanti,yapıkredi ve opera sitesine giremiyorum. Modem bridge modunda. Ayarlamalar pfsense üzerinde mevcut. Siteleri engelleyen hiçbir kural felan bulunmamaktadır. Daha önceleri bu sitelere erişebiliyorken bugün girmemeye başladı. System log üzerinden blocklanan iplere bakmak için açtığımda bütün udp protokolünü blocklandığını gördüm. Blocklaması için hiçbir sebep olacak hiçbir kural oluşturulmamıştır. Sorunumun kaynağını bir türlü bulamadım yardımcı olabilir misiniz ?

7
Turkish / Pfsense Proxy Server Sorunu
« on: July 14, 2015, 06:27:38 am »
Merhaba,

Networkume pfsense üzerinden filtreleme getirmek istiyorum. Kurulu olan paketlerim dansguardian squit squidGuard olarak 3 paket var.
Proxy filtreleme ve proxy server konfigurasyonlarını internetteki kaynaklara bakarak doldurdum ve blacklist indirerek sağlamlaştırdım. Karalisteye aldığım sitelere giriş yapabiliyorum fakat almadıklarıma giriş yapamıyorum. Forum sitelerini ve haber sitelerini engellemediğim halde giriş sağlayamıyorum. Googleye dahi giremiyorum. Network yapısı olarak

1 Wan
3 VLan  olarak ayrılmıştır. 1 VLan kullanıcılara ayrılmıştır diğerleri ip telefonlarımız için ve sunucularımız için ayrılmıştır. Filtreleme ayarları için kullanıcılarımızın olduğu vlanı yapıyorum.

8
Turkish / Pfsense Gateway Srounu
« on: July 01, 2015, 05:36:19 am »
Merhaba,

Şirketimizde firewall olarak pfsense yazılımını kullanmaktayız. Bugün firewallı kontrol ettiğimde dashboard panelinde 2 tane wan olan adreslerimizden bir tanesi çalışmamakta. Pending ve Unknown yazıyor yanında. Bunun nedeni nedir ? Bu sorunu nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız çok memnun olurum. İyi forumlar

Pages: [1]