International Support > Romanian

Blocare acces internet

(1/2) > >>

arhangel76:
Salutare tuturor,am su eu o Óntrebare,cum blochez accesul la internet pt orice pc din rețea,chiar dacă Óși schimbă ip-ul?

Mulțumesc.

catalin:
salut , se poate face pana la punctul in care clientul isi schimba adresa hardware mac prin activarea ARP-ului static - http://megacommunicate.blogspot.com/2011/12/dhcp-mac-filtering.html apoi poti aplica reguli de firewall la nivel de ip .

arhangel76:
Nu de schimbarea macului Ómi fac griji ci dacă Óși pune manual un alt ip să nu iasă la net....

ecfx:
Trebuie sa fi mai explicit ce doresti sa faci, sunt multe metode:

- poti sa pui toti clientii care nu trebuie sa iasa pe WAN pe un LAN/subnet care sa nu aibe voie sa iasa pe WAN dar are acces la resursele din LAN ( poti sa le definesti tu ),
- poti sa selectezi cite un client individual pe baza de MAC-IP predefinit, daca activezi la DHCP server:
Deny unknown clients si
Enable Static ARP entries.
- poti sa interzici accesul la toti clientii care primesc IP de la serverul DHCP pe un range definit de tine.
- poti sa activezi Captive Portal-ul
...
etc.

arhangel76:
Am aprox 10 clienti de mine si vreau ca atunci cand il limitez,sau ii tai accesul la net sa nu ''rezolve'' schimband doar ip-ul....

Care ar fi cea mai eficienta solutie?

astea stiu sa le fac :

- poti sa pui toti clientii care nu trebuie sa iasa pe WAN pe un LAN/subnet care sa nu aibe voie sa iasa pe WAN dar are acces la resursele din LAN ( poti sa le definesti tu ),
- poti sa selectezi cite un client individual pe baza de MAC-IP predefinit, daca activezi la DHCP server:
Deny unknown clients si
Enable Static ARP entries.
- poti sa interzici accesul la toti clientii care primesc IP de la serverul DHCP pe un range definit de tine.

Dar cu captiv portal nu stiu.....

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version