International Support > Polish

Jak ustawić kolejkowanie pakietów dla adresów IP albo MAC?

(1/2) > >>

enikan:
Witam, jestem początkującym użytkownikiem pfSense.

Potrzebuję ustalić jakieś zasady kolejkowania w sieci lokalnej (w szkole) dla około 30 komputerów, rozpoznawanych po adresie IP albo po adresie MAC.
Na przykład: żeby Komp-Nr-2, Komp-Nr-3 oraz Komp-Nr-4 czekały z otrzymaniem odpowiedzi z YouTube, zanim Komp-Nr-1 skończy odbieranie jakiegoś tam listu e-mail.
Innymi słowy: aby komputery pracowników były ważniejsze niż WiFi dla uczniów.

Nie potrafię zrozumieć żadnego anglojęzycznego poradnika, a w języku polskim nie znalazłem prawie nic.
A jedyne na co trafiłem, to strzępek porady z innego forum którą zacytuję:

--- Quote ---...Nie jestem pewien jak to teraz wygląda w pfsense, ale wydaje mi się ze można zrobić tam podzial pasma per ip. Trzeba dla każdego IP zrobić klasę oraz zrobić regułkę ze ruch z danego ip ma wpadać do danej klasy...
--- End quote ---

Tyle. Nie wiem nawet, czy ta rada faktycznie dotyczy kolejkowania. Jeżeli tak, to jak to zrobić? Jak za pomocą webGUI w pfSense ustawić klasy, a następnie reguły? Reguły to akurat widzę, że na firewallu się ustawia - lecz nie próbowałem jeszcze, bo nie wiem jak klasy ustawić?

Przemyslaw85:
A nie lepiej przeciąć transfer dla łącza WIFI? Dla wszystkich zaufanych komputerów max, a dla WIFI powiedzmy 20% łącza.

enikan:
Nie chodzi tylko o WiFi, ale o szesnaście komputerów w sali informatycznej, albo o pozostałych kilka w innych salach - z których uczniowie bardzo często korzystają, nie tylko w celach ściśle edukacyjnych.
A jeżeli nikt z nauczycieli i dyrekcji nie potrzebuje w tym samym czasie korzystać z neta, natomiast ci uczniowie nie włączają nic głupkowatego, to nikt nie ma nic przeciwko aby w wolnym czasie, popatrzyli na jakieś pozytywne teledyski albo sensowne strony www. W szkole uczniowie nigdy nie zostają bez opieki, lecz nauczyciele będący w pobliżu nie dadzą rady ciągle kontrolować ilości otwieranych zakładek we wszystkich firefoxach.

Łącze mamy 2 megabity na modemie i przez wiele kolejnych lat nie mamy szans na lepsze, bo w pobliżu nie ma ani innych dostawców neta, ani możliwości technicznych. Nauczyłem się w pfSense przydzielać IP na podstawie adresu MAC. Ale teraz potrzebuję ustawić odpowiednie kolejkowanie download'u (priorytety).

Poza udostępnianiem drukarki USB, te priorytety, to w zasadzie jedyna funkcja jaką ma spełniać serwer który właśnie próbuję postawić.

Przemyslaw85:
Zobacz ten temat https://forum.pfsense.org/index.php?topic=11986.0

enikan:
Dziękuję, że mi tego linka znalazłeś. To bardzo pomocne.

Niestety mam poważny problem z językiem angielskim. Przy pomocy słownika, przeszło trzy godziny studiowałem wyjaśnienia niejakiego Ermala na temat priorytetów. Zdaje się, że mniej więcej zrozumiałem o co chodzi. Teraz zacznę czytać od nowa i spróbuję wprowadzać te ustawienia na swój serwer.

Obojętnie czy się uda, czy nie... to Ermal i tak wytłumaczył tylko jak poustawiać PRIQ w TrafficShaper. A ja nadal nie wiem jak poustawiać "Rules", żeby Firewall przypisywał do konkretnego IP, te klasy/zasady które wcześniej (mam nadzieję prawidłowo) poustawiam w TrafficShaper.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version