International Support > Polish

konfiguracja początkujacego - VLANy z podziałem pasma

(1/2) > >>

wloczykij78:
Witam szanownych forumowiczów.

Stawiam w ramach eksperymentu klasyczny (prawie) router na patyku - kilkanaście VLANów z osobnymi podsieciami i DHCP, wychodzące na świat przez dwa łącza WAN. Zrobiłem tak:

1. Na LAN reguły balancing i failover z tutoriala - działa, wykrywa brak połączenia, przełącza na drugie łącze, czy przełącza przy zapchanym łączu - nie mam jak aktualnie sprawdzić, ale chyba jest OK.
2. Utworzyłem VLANy
3. Przypisałem VLANY do interfejsów i ustawiłem im adresy IP i zakresy DHCP. Czy poprawnie przydziela i rutuje - sprawdzę, jak uda mi się zmusić DES'a 1210 do współpracy z VLANami.
4. Utworzyłem sobie grupę interfejsów VLAN i skopiowałem regułki balancing/failover i ruch IPv4 firewalla z LAN do tej grupy (bo jak sądzę, w przypadku firewalla dla ruchu po vlanach to co dla lana jest ustawione nie będzie obowiązywać.

Dwie sprawy nie dają mi spokoju:

A. Jak wewnątrz VLANa (dla podsieci) wymusić dynamiczny podział pasma, czyli jeden klient - maksymalna prędkość, 10 klientów - prędkość /10?
B. Jak nałożyć limit przepustowości na poszczególnych VLANach? Strzelam, że gdzieś w firewallu.

I pytanie dodatkowe - do czego służy narzędzie Load Balancer? Bo jak rozumiem to nie to samo, co balancing/failover z firewall'a ?

wloczykij78:
Pół dnia walki i zweryfikowałem swoje pytania.
1. PfSense + Cisco 3500 działa, z DES-1210 walczę (podobno się da). Trochę pokręciłem w międzyczasie w regułkach na firewallu więc nie chciało zatrybić od razu.

W dalszym ciągu nie wiem, jak wymusić równoważenie obciążenia wewnątrz vlana. Przydziały pasma dla vlanów to już wiem że jest Limiter.

A Load Balancer mnie nie interesuje :-)


Przemyslaw85:
Wszystko robisz z poziomu limitera jak i reguł. W tym drugim jedynie dla konkretnego zakresu adresów dajesz konieczność korzystania z limitera jak i odpowiedniej bramy. A w limiterze ustawiasz co konkretnie potrzebujesz by było blokowane.
Możesz dać dla każdego adresu np 10Mb/s a możesz i 10Mb/s do podziału dla wszystkich a tutaj wybrana maska w limiterze ma znaczenie. Z maską np: source address limit będzie działał na kazdy adres osobno, a bez maski limit do podziału dla wszystkich.

Natomiast by dać każdemy max 2Mb/s ale w sumie z 10 komputerów nie więcej niż 10 to o ile dobrze pamiętam trzeba stworzyć grupę:  główna 10 i wewnętrzna 2.
Dawno dawno temu to testowałem wiec mogłem coś pokręcić.

wloczykij78:
Witam ponownie, limitery udało mi się ustawić, nawet to działa, choć przyznam szczerze, że efektywniej było przyciąć przepustowość na switchu. Limiter nie zawsze tnie - pewnie jest to związane z rodzajem transmisji, i tu muszę się z pewnością podszkolić.

Potrzebne mi też ustawienie "odwrotnie" czyli - ustawienie reguł w taki sposób, by wybrane VLANy miały zawsze zagwarantowaną przepustowość, pozostała przepustowość do podziału. Dostaniemy niedługo porządne łącze światłowodowe i chciałbym podzielić to tak, żeby sprawiało to wrażenie oddzielnych łączy. Podobno w wersji 2.x już działa to normalnie, tylko nie mogę znaleźć gdzie to ustawić.

Przemyslaw85:
Poczytaj o priorytetach.  W efekcie skonfigurujesz co chcesz.
Nie wiem ile u ciebie jest użytkowników. U mnie dla 45 stacji łącze 60/4 rzadko kiedy jest wysycone wiec nie nakładam żadnych dodatkowych restrykcji.
Dopiero jak ktoś notorycznie przegina to dopiero go blokuję.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version