Netgate SG-1000 microFirewall

Author Topic: Fiber mi metromu  (Read 164 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ashil

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
Fiber mi metromu
« on: August 12, 2017, 03:43:08 am »
merhaba arkadaşlar daha önce metro Ethernet kullanmadığım için tavsiyelerinize ihtiyacım var.
100 mb fiber internetimi sadece tib log tutma amaçlı pfsene 2.3.4 kullanarak g4400 işlemcili 4Gb ddr4 2100 mhz ramli bir makine ile dağıtıyorum. an itibari ile 250-300 online kullanıcı sayılarını görüyorum. haliyle internet yavaşlıyor adam başı yarım mb dahi düşmüyor. metro Ethernet öneriyorlar 20 mb yeter diyorlar aklıma bir türlü yatmıyor. metro Ethernet ile fiber arasında download tarafında değilde upload tarafında fark olduğunu biliyorum. yani 100 mb download 3 mb upload olan bir hat yerine 20 mb download 20 mb upload olan bir hat tavsiye ediliyor. internette dolaşmak face instagram gezmek için uploadın değilde downloadın hızlı olması gerekmezmi. metro ve fiber kullanan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. amaç sadece internette gezinmek başka bir amaç yok tekrar belirtmek istiyorum. teşekkürler.

Offline tcjackal

• Hero Member
    • View Profile
Re: Fiber mi metromu
« Reply #1 on: August 13, 2017, 06:09:58 pm »
merhaba,
kurumsal bir hizmet vermiyorsanız, ( mail/hosting/vps vb. ) fiber adı ile geçen bağlantıyı kullanmaya devam edin.
kapasite yetersiz ise, 2/3/4..  hat alarak policy routing yapmanız yeterli.
hesaplı ve yönetilebilir bir çözüm olacaktır.

Offline plusbil

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: August 13, 2017, 10:47:21 pm »
Simetrik bir metro ethernet kesinlikle çözümdür, ama tabi pahalı bir çözüm. ARP teknolojisini araştırırsanız, download hızını, upload hızının belirlediğini görürsünüz. Dönüş(upload) paketiniz 3Mbit ile darboğaz yaşarsa, gelişiniz(download) isterse 1000MBit olsun, gelmez. Dolayısıyla da sayfa açılmaz. Intranet yapısı çift yönlüdür, aksi halde uydu downloadlarında olduğu gibi, alakalı alakasız gelen geçen bütün paketleri alırsınız.

20MBit simetrik metro hat yerine, arkadaşın da dediği gibi birden fazla fiber bağlantı ile sorununuzu çözebilirsiniz. 100/5 dört hattı birleştirdiğinizde 20MBit upload elde edersiniz ki, metro ethernet seviyesine %80 ulaşırsınız. %80 diyorum, çünkü altyapı fiber dahi olsa "metro altyapıda olduğu gibi" 5x4=20MBit upload miktarını her zaman sabit alamazsınız, ortalama 13-15MBit civarı garantidir.

Metro ethernet kapasitesini illa ki merak ediyorsanız; kurumsal bir lokasyonda 6MBit simetrik bir hatla 200 kullanıcıya sorunsuz yayın veriyoruz.

Offline tuzsuzdeli

• Moderator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #3 on: August 14, 2017, 12:09:26 am »
Öncelikle darboğazınızın tam olarak nerede olduğunu tespit edin.
Download tarafında mı yoksa upload tarafında mı kapasite yetmiyor.
"100/3 bir bağlantı yerine 20/20 bağlantı iş görür" yaklaşımı sorununuzu çözmeyebilir.

Gündelik kullanımda, üstteki mesajlarda belirtildiği üzere mevcut bağlantıdan 1-2 tane daha eklemek fiyat/performans açısından daha makul bir netice olacaktır, ki alternatif olarak önerilen bağlantıdaki, download hızının 20 olması, 250-300 kullanıcı için oldukça yetersiz.

Çözümün bir parçası değilsen, sorunun bir parçasısındır.

Offline ashil

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #4 on: August 16, 2017, 04:22:08 am »
değerli yorumlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ediyorum. bu işi deneme yanılma yöntemi ile taahhüt vermeden fiber hat sayısını birer birer artırarak kotarmaya çalışmak ve aradaki farkı görmek en mantıklısı gibi görünüyor.